Online MBA vs. MBA

Online MBA vs. MBA

Pandemia COVID-19 spowodowała zmiany w wielu obszarach gospodarki, również na rynku MBA. W dużej mierze zmiany te dotyczyły formy nauczania i wprowadzenia nauki na odległość. Uczelnie nie tylko doskonale poradziły sobie z tym wyznawaniem, ale również rozwinęły ofertę. Dzięki pandemii w ofercie uczelni z Polski po raz pierwszy pojawiły się studia online MBA.

Studia online MBA znane są na zachodnich rynkach edukacyjnych od przynajmniej 10 lat. Rozwijają się one głównie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Wielkiej Brytanii oraz wybranych krajach Europy Zachodniej i Azji. Na początku swojej historii studia online MBA był traktowane jak druga liga wśród studiów MBA. Jednakże teraz zaczynają być one traktowane na równi ze stacjonarnymi studiami MBA, szczególnie, że te drugie stały się w ostatnich miesiącach studiami na odległość. Jednakże prawdziwe studia online MBA to nie tylko wykłady przez Internet, to również inny styl nauki.

Cechy studiów online MBA

Główną cechą odróżniającą studia online MBA od studiów stacjonarnych, również tych organizowanych zdalnie, jest ich asynchroniczność. Innymi słowy wykłady, zajęcia, prezentacje na studiach online MBA są zazwyczaj dostępne w formie nagranych materiałów. W związku z tym z pkt. widzenia uczestnika mogą być one odtwarzane w dogodnych dla niego momentach. Tylko niewielka cześć zajęć jest prowadzona w formie sesji na żywo online. Oczywiście dochodzą do tego okresowe spotkania ze studentami również prowadzone online. Dzięki temu uczestnicy studiów mogą kontynuować pracę zawodową podczas nauki. Jest to jeden z powodów, dlaczego studia te są wybierane przez starszych studentów, którzy mają już duże doświadczenie zawodowe i niechętnie uczą się w wymagającym zaangażowania wymiarze godzin. Dla tych studentów, którzy muszą podzielić obowiązki zawodowe i rodzinne z nauką, elastyczność to duża zaleta formatu online. Absolwenci studiów online twierdzą, że szkoły wykonują dobrą prace w dostarczaniu treści i egzaminów online, chociaż praca zespołowa i interakcje z innymi studentami dają gorsze wyniki.

Kolejną cecha studiów online MBA jest niższy koszt wynikający z jednej strony z niższych kosztów uczelni a z drugiej strony z braku konieczności podróżowania na zajęcia tj. dojazdów oraz zakwaterowania. Te dwa ostanie elementy są szczególnie istotne dla osób mieszkających w dużej odległości od uczelni oraz obowiązujących ograniczeniach w podróżowaniu i spotkaniu się w większych grupach. Ta cecha jest najprawdopodobniej powodem 3 krotnie zwiększenia zainteresowania wśród kandydatów na studia online MBA w stosunku do studiów stacjonarnych w 2020 roku. Pandemia koronawirusa spowodowała, że studiami on-line zaczęły interesować się osoby, które wcześniej nigdy nie wyobrażały sobie tej formy studiowania. Dobrze przygotowane studia online MBA mają dużo większą wartość i jakość niż stacjonarne studia MBA prowadzone w formie zdalnej nauki ze względu na ograniczenia sanitarne.

Organizatorzy stacjonarnych studiów MBA są jednak ostrożni, jeśli chodzi o wprowadzanie programów online MBA do oferty studiów. Obawiają się oni kanibalizacji popytu i wywierania presji na obniżenie czesnego studiów stacjonarnych. Jednakże rosnące zainteresowanie studiami online powoduje, że zaczynają się one pojawiać w ofertach uczelni.

Online MBA w Polsce

Do 2021 roku studia online MBA nie były oferowane przez uczelnie z Polski. Dopiero pandemia spowodowała, że organizatorzy zaczęli wprowadzać je do swojej oferty. Trudno jednak przewidzieć w jakiej formie będą one prowadzone. Okazać się może, że studia te będą prowadzone w formie wykładów online na żywo. Będą to więc bardziej studia na odległość niż pełnoprawne studia online MBA. Oczywiście poza uczelniami z Polski dla zainteresowanych kandydatów dostępne są studia online MBA prowadzone przez zagraniczne uczelnie.

Wartość dyplomu online MBA.

Na rynku można spotkać się z wieloma opiniami dotyczącymi jakości i wartości dyplomu online MBA czy też porównywania go z dyplomem studiów stacjonarnych. Z punktu widzenia jakości kształcenia studia online MBA mogą ubiegać się i zdobywać te same akredytacje co studia MBA, w tym 3 najważniejsze tj. AMBA, EQUIS i AACSB. Z pkt widzenia wzrostu wynagrodzenia po ukończeniu studiów MBA, studia online MBA odbiegają wynikami od studiów MBA, ale może być to spowodowane demografią uczestników. W studiach online MBA bierze udział więcej dojrzałych menedżerów, dla których duży przyrost wynagrodzenia i szybki awans są trudniejsze do osiągnięcia.

Pomimo licznych zmian, rosnącej wartości oraz zwiększonego zainteresowania studiami online MBA, wydaje się, że jeszcze przez pewien czas będą one traktowane jako oddzielny rynek do stacjonarnych studiów. Jednakże zmiany w życiu i gospodarce, które wprowadził COVID-19, spowodują, że będzie to rynek rosnący w siłę i coraz więcej uczelni będzie wprowadzało ten typ studiów do oferty.

Źródło: ft.com, poets&quants


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

redaktor MBA Portal

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl