Kiedy zacząć studia MBA?

Kiedy zacząć studia MBA?

Studia MBA oferowane są przez wiele polskich uczelni wyższych i niezależnych instytutów. Kandydaci zainteresowani takim programem na ograniczony wybór raczej nie mogą narzekać. Dylemat może się pojawić w kwestii wyboru odpowiedniego momentu, aby takie studia zacząć.

Doświadczenie i motywacja

Oferta studiów MBA kierowana jest do menedżerów - osób z odpowiednim  doświadczeniem zawodowym. W kwestii tego warunku, bardziej rygorystyczne od tradycyjnych programów MBA są programy Executive MBA, które wymagają od kandydata zwykle co najmniej pięcioletniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym.  Na tradycyjne studia MBA można dostać się już po 2 latach pracy jako menedżer.  Zdarza się również, że niektóre szkoły nie egzekwują tego wymogu, a rekrutację przeprowadzają na podstawie ich autorskiego egzaminu. Zatem biorąc pod uwagę wymogi formalne, na tradycyjne studia MBA nie jest tak trudno się dostać. Czy duże szanse na zakwalifikowanie oznaczają, że z rozpoczęciem studiów nie należy zwlekać?

Średni wiek studentów MBA przypada na około 30 lat. W przypadku programów Executive MBA jest on nieco wyższy. Nie dzieje się tak bez powodu. Czynnikiem sukcesu wielu szkół MBA jest odpowiedni dobór kandydatów. Jedną z idei studiów MBA jest bowiem wymiana wiedzy i doświadczenia między jego uczestnikami. Duża część nauki opiera się na pracy w grupach, np. nad rozwiązywaniem studiów przypadku (tzw. Case studies) lub na wspólnych dyskusjach. Osoba z niewielkim doświadczeniem menedżerskim niewiele wniesie do wspólnej pracy i prawdopodobnie też zyska mniej niż ktoś zorientowany w temacie zarządzania czy organizacji.

Możliwości finansowe a ceny studiów MBA

Czynnikiem decydującym w dużej mierze o wyborze momentu rozpoczęcia nauki na studiach MBA są często możliwości finansowe kandydata. Ceny studiów MBA w Polsce nie osiągnęły tak wysokiego poziomu jak ceny na niektórych uczelniach zachodnich. Wybierając studia MBA na najbardziej renomowanych uczelniach zagranicznych, takich jak np. Harvard lub INSEAD, kandydat musi mieć w perspektywie wydatek rzędu kilkuset tysięcy dolarów (lub euro). Mimo, że szkoły w naszym kraju nie stawiają tak wysokiej poprzeczki finansowej, to studia na najlepszych polskich programach MBA wymagają inwestycji nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.  Biorąc pod uwagę grupę docelową takich studiów, czyli osoby na stanowiskach menedżerskich oraz wartość wiedzy przekazywanej na tych studiach, ceny wydają się uzasadnione. Jednak nie każdy menedżer może pozwolić sobie na taki wydatek. Rozwiązaniem dla nich może być wzięcie kredytu. Oferta kredytowa dla studentów MBA, mimo że już funkcjonuje, niestety nie jest jeszcze  dobrze rozwinięta na naszym rynku.

Pewne możliwości daje też współfinansowanie studiów przez pracodawcę. Szefowie firm, widząc potrzebę nowoczesnej wiedzy lub nowych kontaktów biznesowych dla organizacji, decydują się na finansowanie lub współfinansowanie studiów własnego pracownika. Okazuje się jednak, że wielu studiujących na studiach MBA jako jedną z przyczyn wyboru tej ścieżki edukacji deklaruje chęć zmiany pracy. Jeśli decyzję o podjęciu studiów może w jakimś stopniu przyspieszyć pomoc finansowa pracodawcy, kandydat na studia powinien rozważyć czy takie rozwiązanie jest zgodne z jego planami na przyszłą karierę czy z planami pracodawcy, który może poprosić o związanie się umową lojalnościową w zamian za współfinansowanie studiów pracownika.

Czas

Kolejną kwestią do przemyślenia dla kandydatów na studia jest czas. Są osoby, które świadomie przyspieszają decyzję o rozpoczęciu studiów MBA i kandydują tuż po ukończeniu studiów magisterskich lub licencjackich o ile udało im się w międzyczasie zdobyć wymagane doświadczenie zawodowe. Studia MBA to duże poświęcenie w rozumieniu wysiłku, ale też i czasu. Mimo że najczęściej odbywają się w trybie zaocznym i spotkania mają miejsce średnio raz miesiącu, to nauka w dużym stopniu wspomagana jest pracą własną. Studenci otrzymują rozległą listę pozycji do przeczytania, biorą udział w przygotowaniu projektów, a ich postępy i zdobyte informacje są sprawdzane przy okazji każdego zjazdu. Studiującym o napiętym życiu zawodowym nie jest więc łatwo. Pamiętając o tym, że wielu z nich przekroczyło wiek 30 lat sugeruje, że mają własne rodziny lub są na etapie jej zakładania. Życie rodzinne wymaga również wiele uwagi i poświęcenia czasu. Wcześniejsze pójścia na studia może więc być podyktowane stosunkowo mniejszymi obciążeniem zawodowym i rodzinnym w młodszym wieku.

Decyzja

Mimo że ukończenie studiów MBA jest niewątpliwie atutem na rynku pracy i świetnie wygląda jako punt w CV, to najlepsze efekty daje wtedy, gdy jest zaplanowane z myślą o drodze zawodowej lub wynika bezpośrednio z potrzeby rozwoju, która może pojawić się w określonym punkcie kariery. Dyplom bez menedżerskiego doświadczenia nie jest aż tak przydatny. Muszą o tym pamiętać osoby decydujące się podjąć studia stosunkowo wcześnie.

Na podjęcie decyzji o rozpoczęciu studiów MBA może złożyć się wiele czynników. Każdy z nich ma indywidualny wymiar. Dlatego znaczenie każdego z nich musi wyważyć sam kandydat. Ważne by nie traktować studiów jako celu samego w sobie, a bardziej jako środka do osiągnięcia pewnego celu. Decyzja może więc okazać się łatwiejsza, jeśli przed kryterium czasu umieścimy kryterium celu, bo kto powiedział, że nie można iść na studia MBA choćby dla zabicia czasu.


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

Redaktor MBA Portal

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl