Kariera zawodowa na nowo w każdym wieku dzięki MBA

Kariera zawodowa na nowo w każdym wieku dzięki MBA

Dłuższa życie zawodowe oznacza, że szkoły biznesu przyciągają osoby poszukujące nowych wyzwań i umiejętności niezależnie od wieku.

Życie zawodowe wydłuża się. Chociaż dotychczas w większości globalnych rankingów szkół biznesowych opracowywanych przez dziennik „Financial Times” średnia wieku studentów na czołowych studiach MBA wynosiła około 28 lat, to jednak coraz częściej osoby starsze wybierają się na takie studia, ponieważ pragną rozwijać swoje kompetencje, poszerzać wiedzę lub realizować swoje marzenia.  

Andrew Crisp, współzałożyciel firmy badawczej ds. edukacji Carrington Crisp wskazuje, że liczba starszych osób decydujących się na studia MBA stale rośnie. Na przykład, w Cass Business School w Londynie średni wiek studentów wybierających tzw. program MBA full-time wzrósł z 29 lat w 2008 roku, kiedy najstarszy student miał 39, do 32 lat w tym roku. Dziesięć lat temu różnica pomiędzy najstarszym a najmłodszym uczestnikiem programu MBA wynosiła 16 lat, zaś w tym roku jest to już 43 lata.

Obserwacje zagranicznych uczelni są zbieżne z wynikami badań prowadzonych w Polsce. Wg badania „Profil MBA” prowadzonego od kilku lat przez MBA Portal. Według wyników badania w roku 2017 wśród uczestników studiów MBA w Polsce dominują - 72% - osoby w wieku 36-45 lat. Największą grupę 39% stanowią osoby w wieku 36-40 lat. Podobne wyniki można zaobserwować w przypadku długości doświadczenia zawodowego uczestników studiów MBA w Polsce. Największą grupę – 39% - stanowią osoby z doświadczeniem zawodowym w przedziale 9-12 lat.

Warto także przypomnieć, że dla większości uczenie się jest częścią życia i ma ogromne znaczenie. Dla wielu studentów MBA, którzy są na wczesnym etapie kariery, często głównym celem jest rozwój zawodowy, natomiast wszyscy, którzy rozpoczynają naukę później, z reguły mają różne motywacje, tzn. kładą większy nacisk na swój własny rozwój, a także na rozwój innych. Okazuje się, że różnorodność doświadczeń uczestników programu MBA ze względu na wiek może znacznie wzbogacić wspólne zajęcia, zwłaszcza podczas omawiania konkretnych sytuacji biznesowych. Takie podejście do nauki przynosi bardzo istotne korzyści wszystkim studentom, ponieważ mogą uczyć się od siebie nawzajem, bez względu na to, na jakim etapie kariery się znajdują.  

Jednocześnie Crisp twierdzi, że gdy dzieci dorosną, wyprowadzą się z domu, wtedy rodzice nie muszą już ich utrzymywać, a więc zostaje im więcej pieniędzy do dyspozycji, które mogą przeznaczyć na pokrycie swoich wymarzonych studiów MBA.

Potwierdzenie tych obserwacji można znaleźć również w Polsce. W rozmowach prowadzonych przez MBA Portal z absolwentami studiów MBA w Polsce pojawiały się również osoby z dłuższym stażem zawodowym, które podkreślały duża wartość studiów MBA. Główny źródłem satysfakcji była możliwość odświeżenia wiedzy, zdobytej niejednokrotnie w czasach gospodarki centralnie sterowanej i w innych realiach gospodarczych.

W dobie dłuższego życia zawodowego studia podyplomowe mają sens, ponieważ coraz więcej ludzi będzie pracować do 70 roku życia, a może nawet jeszcze dłużej. Dlatego każdy, kto ma teraz 50 lat, ma jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby wybrać się na studia MBA, bo jego życie zawodowe będzie trwało jeszcze kolejnych 20 lat.

Różnorodność wieku uczestników studiów MBA wpływa pozytywnie na efekt synergii wiedzy. Uczestnicy mają bowiem możliwość wymiany i konfrontacji nowoczesnej wiedzy z długoletnią praktyką i doświadczeniem biznesowym.

Poza tym jak pokazuje praktyka, osoby starsze, które starają się być aktywne w życiu zawodowym pomimo swojego wieku, dłużej zachowują lepszą kondycję zarówno umysłową, jak i fizyczną.

Źródła: Financial Times, MBA Portal


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

redaktor MBA Portal

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl