Jak się przygotować na polskie studia MBA? - część II

W ramach mentalnego przygotowania się do roli studenta MBA możemy wyróżnić takie kwestie, jak: znalezienie właściwego momentu na studiowanie, poznanie siebie, własnych potrzeb czy silnych i słabych stron, jak również nastawienie się na ciężką pracę oraz przyszykowanie rodziny do wspólnego studiowania.

WŁAŚCIWY MOMENT

Właściwy moment na rozpoczęcie studiów MBA to odpowiedni czas z punktu widzenia kariery zawodowej, życia osobistego i realnych potrzeb zawodowych. Istotne jest, by studiować MBA w chwili, gdy w pracy natrafiamy na rzeczywiste problemy menedżerskie, które możemy rozwiązać dzięki wiedzy zdobytej podczas studiowania. Prof. Krzysztof Obłój z Warsaw-Illinois Executive MBA przyznaje, że często musi w czasie rozmów kwalifikacyjnych tłumaczyć kandydatom, że te studia nie są dla nich lub jeszcze nie w tym momencie. Tym, którzy odnaleźli odpowiedni czas, uczenie się do zdobycia tytułu Master of Business Administration pomaga w pracy i w karierze już w trakcie studiowania. Case studies czy prace zaliczeniowe rozwiązują konkretne problemy w pracy zawodowej. Często już w trakcie studiowania student awansuje. Dlatego też pojawia się opinia, że najważniejszym przygotowaniem do studiów MBA jest właśnie odnalezienie odpowiedniego momentu na robienie dyplomu. Tylko wtedy można najwięcej skorzystać, mówi Tomasz Ludwicki z Warsaw-Illinois Executive MBA.

POZNANIE SIEBIE i SWOICH POTRZEB

Analiza właściwego momentu na studia MBA po części pokrywa się z etapem poznawania swoich mocnych i słabych stron, motywacji i potrzeb. Podstawowe wtedy pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, brzmi: po co mi te studia? Trzeba wiedzieć, w jakim celu podejmuje się studia MBA. Warto zastanowić się na długo przed wyborem studiów, jak połączyć wiedzę nabytą podczas studiowania ze swoją karierą i potrzebami oraz ze swoim rozwojem osobistym. „Najlepiej zacząć od własnej wizji o tym, jak ma wyglądać mój pierwszy dzień jako emeryta/rencisty. (...) Gdzie żyję, jak żyję, jakie mam oczekiwania od życia. Z tego punktu trzeba się systematycznie krok po kroku cofać ku teraźniejszości. Jeśli jakiś z kamieni milowych na tej drodze w czasie będzie możliwy do zrealizowania tylko za pomocą wcześniej zakończonych studiów MBA, to nie ma co się dalej zastanawiać nad ich podjęciem", podpowiada Christoph Michalak, absolwent University of Chicago Booth School of Business. Ponadto należy się bardzo poważnie zastanowić, jak w przyszłości wykorzysta się dyplom MBA. Dyplom ten raczej nie jest po to, by zdobił ścianę. Powinien być częścią przemyślanej ścieżki zawodowej. Istotny jest zatem plan na skapitalizowanie zdobytej wiedzy. Studiowanie na programie MBA tylko ze względu na modę to nie jest dobry pomysł. To musí być komponent planu rozwoju kariery i rozwoju osobistego. Anna Wróbel, absolwentka Kellog School of Management, sugeruje, że trzeba się naprawdę dobrze zastanowić, czy studiowanie na programie MBA to na pewno ważny etap w życiu danej osoby. Czasami lepiej wybrać szkolenia lub inne studia podyplomowe czy też inne rozwiązania, które będą najbardziej rozwijające z punktu widzenia danej osoby. Istnieją przecież firmy, które są otwarte na rozwiązania takie, jak „gap year" czy „secondment" (praktyki w innej, niekonkurencyjnej firmie). Tak więc warto się zastanowić na długo przed rozpoczęciem roku akademickiego, jaka będzie wartość dodana studiów nie tylko z punktu widzenia finansowego, ale przede wszystkim ze względu na rozwój osobisty.

ODPOWIEDNIE NASTAWIENIE

Poznanie samego siebie niestety nie zawsze idzie w parze z odpowiednim psychicznym nastawieniem się na studia MBA. Prof. Marek Gruszczyński z Wiesławem Banasiewiczem z programu CEMBA w Szkole Głównej Handlowej ostrzegają, że na każdą godzinę zajęć na uczelni należy poświęcić w domu na naukę co najmniej 2 godziny. Ponadto może się okazać, że sama organizacja zajęć może być ciężka. Sprawiać trudności może nawet fakt, że przedmioty są prowadzone jeden za drugim, a pracy w domu z książką jest bardzo dużo. Tydzień nieobecności na zajęciach może się skończyć niezdanym egzaminem z przedmiotu. Zatem warto przygotować się z praktycznej nauki zarządzania czasem i siłami jeszcze przed studiami. Barbara Daniel, absolwentka MBA Wyższej Szkoły Zarządzania - Polish Open University, dodaje, że przed rozpoczęciem studiów warto przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz przygotować się na zmęczenie, a nawet na momenty zwątpienia. Studia MBA to ciężka fizycznie, czasochłonna i systematyczna praca.

STUDIOWANIE Z RODZINĄ?

Oprócz mentalnego przygotowania do studiów MBA warto także przeanalizować swoją sytuację życiową. Należy się zastanowić, czy studia nie będą zbyt dużym obciążeniem. Niektórzy żartują, że na studia MBA kandydaci wybierają się z całymi rodzinami, przyjaciółmi czy współpracownikami. Może być w tym cząstka prawdy. Natłok zajęć, wymagań, egzaminów, pracy w zespołach, nad case'ami oraz pracy w domu nad książkami może dać się we znaki. Przyszykowanie do tego rodziny wydaje się zatem niesłychanie ważnym aspektem. Nie można się łudzić, że będzie się miało tyle samo czasu dla bliskich, jak przed studiami MBA. Należy zaplanować czas na studia, jak i czas na rodzinę. Warto razem z bliskimi przygotować się do tych studiów oraz wypracować wspólny plan działania.

Studia MBA są ogromną inwestycją w przyszłość, lecz stanowią też spore wyzwanie dla samego kandydata, jak i jego otoczenia, w tym również jego rodziny. Studia MBA wymagają przygotowania się do ich podjęcia często na kilka lat przed ich rozpoczęciem. Nie chodzi tu o samo przyszykowanie się do egzaminów, ale raczej o odpowiednie pokierowanie ścieżką kariery tak, aby maksymalnie wykorzystać wiedzę oferowaną na studiach MBA. Praktyka zawodowa, umiejętności menedżerskie i doświadczenia życiowe to kwestie, bez których nie ma co marzyć o dobrych studiach MBA. Do tego jeszcze nastawienie na ciężką pracę, przyszykowanie rodziny na wyrzeczenia związane z naszym studiowaniem, jak również odnalezienie odpowiedniego momentu w życiu, w którym poniesiona inwestycja da największe korzyści, wydają się nieodzownym elementem procesu przygotowywania się do studiów MBA. A wszystko po to, by osiągnąć maksimum korzyści z wydania w sumie niemałej sumy pieniędzy na studia i dyplom MBA.

Artykuł został przygotowany na podstawie rozmów przeprowadzonych z dyrektorami, abwolentami i uczestnikami studiów MBA i opublikowanych w MBA Portal. Pełne teksty wywiadów można przeczytać w zakładce „Wywiady". 
 

 

Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
MBA Portal

MBA Portal

Redakcja MBA Portal

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl