Czy warto ukończyć MBA?

Jak powszechnie wiadomo studia MBA robią w ostatnich latach oszałamiającą karierę. Dzieje się tak dlatego, że pracodawcy poszukują dobrze wykształconych specjalistów, którzy w konfrontacji z ciągle zmieniającym się otoczeniem, potrafią zarządzać biznesem na najwyższym poziomie. W obliczu wyżej postawionej tezy porównajmy koszty i korzyści związane z ukończeniem studiów MBA, których podstawowym problemem jest cena. W Polsce plasuje się ona w granicach 30-70 tys. zł.

Opierając się na badaniach z roku 2006 pokazujących przyrost wartości uzyskany dzięki tytułowi MBA do nakładów na niego poniesionych, znacząca większość oceniła je bardzo pozytywnie. Bardzo często padało stwierdzenie, iż dzięki tym studiom udało im się spełnić swój cel i zdobyć wymarzoną pracę. Należy jednak pamiętać, że do najbardziej cenionych programów MBA należy zaliczyć te, które uzyskały akredytacje organizacji EQUAL, AMBA, AACSB.

Przed porównaniem kosztów i przychodów związanych z nauką w szkole biznesu należy dokonać samooceny: określić swoje umiejętności, obszar zainteresowań i upewnić się, czy MBA będzie pomocne w osiągnięciu zamierzonego celu.

Następnie należy porównać nakłady do korzyści, jakie można uzyskać. Przydatnym dla kandydata będzie oszacowanie czy jest on w stanie ponieść tak duży wydatek i czy uda mu się pogodzić tok studiów z wykonywaną przez siebie pracą. Sporadycznie studenci opłacają kurs z własnej kieszeni. Często sponsorem jest pracodawca. Amerykańskie badania pokazują, że ponad 60% studentów MBA pracuje więcej niż 35 godzin tygodniowo - czyli jak widać, pogodzenie pracy i studiów MBA nie jest zadaniem łatwym do wykonania.

Skalkuluj koszty czesnego, które musisz ponieść, z pomocą, którą możesz otrzymać od swojego pracodawcy. Jeżeli ten nie będzie chętny do zainwestowania w Ciebie, pomocny może okazać się kredyt. Nie zapominaj jednak, że kredyt zawiera wiele ukrytych opłat, które należy wkalkulować w koszty. A także o tym, że Polskie uczelnie nie wypracowały jeszcze preferencyjnych warunków kredytów studenckich. Inaczej sytuacja przedstawia się W Wielkiej Brytanii. Tam słuchacz programu MBA po okazaniu dokumentu stwierdzającego uczestnictwo w kursie dostaje kredyt w wysokości 10 tys. funtów rocznie.

Ze studiami MBA związane są także, często dość pokaźne , wydatki jednorazowe, jak na przykład opłaty związanie z procesem rekrutacji, koszty materiałów dydaktycznych, tłumaczeń, rozmów telefonicznych, wydatki na podróż, opłaty manipulacyjne.

Po dokonaniu całego bilansu finansowego studiów MBA skup się na porównaniu wysokości dochodów, jakie uzyskujesz obecnie, a jakie będziesz w stanie osiągnąć po uzyskaniu stopnia MBA. A mianowicie wyższy poziom umiejętności w obszarze zarządzania czy biznesu w ogóle, lepsze przygotowanie do pracy, sieć kontaktów zdobytych podczas studiów. Obok przychodów czysto materialnych pojawi się wzrost satysfakcji i samooceny, a przede wszystkim rozwój interpersonalny. Nie wolno też pominąć aspektu językowego, bo jak wiadomo zajęcia w większości prowadzone są w języku angielskim, rzadziej w języku rodzimym. MBA to szansa na poznanie światowych trendów zarządzania.

Niedostępne wcześniej miejsca pracy i zakres kompetencji z nimi związany zaczną być jak najbardziej w Twoim zasięgu. Tym samym możliwość pracy w największych koncernach na stanowiskach eksperckich czy zarządczych stanie się realną perspektywą.


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

Artykuł został przygotowany dzięki pracy kilku autorów pod redakcją Jakuba Leszczyńskiego.

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl