5 korzyści z EMBA dla pracownika

5 korzyści z EMBA dla pracownika

Kiedy nadejdzie czas, aby omówić zainteresowanie pracownika studiami MBA (Master of Business Administration), pytaniem, jakie z pewnością usłyszysz, będzie „Dlaczego firma powinna wspierać Twój udział w tym programie?” Ze względu na poświęcony czas, środki finansowe i potencjalne zobowiązania do częstych podróży jest to uzasadnione pytanie. Na szczęście menedżer nie tylko rozwija się zawodowo na studiach MBA, ale także zapewnia wiele innych korzyści dla firmy.

Oto pięć naszym zdaniem najważniejszych korzyści dla firmy z podjęcia przez pracownika studiów MBA:

Świeże pomysły w miejscu pracy

Studia MBA dają wiedzę, jak wprowadzać świeże pomysły do organizacji. Umiejętność wprowadzania nowych pomysłów do organizacji jest szalenie ważna, by nie powodować niepotrzebnych konfliktów, obaw, przerażenia lub irytacji. Zmiany mogą kojarzyć się negatywnie osobom, które nie lubią zmian, dlatego ważne jest, aby umieć wprowadzać nowe pomysły w odpowiedni sposób. Ponadto, MBA to także studia, gdzie menedżerowie zdobywają narzędzia umożliwiające realizacje nowatorskich pomysłów lub też zachęcające do tworzenia nowych pomysłów. Jeśli menedżer zarządza zespołem ludzi, ważne jest, aby jego współpracownicy opracowywali również pomysły promujące wzrost firmy. Można to zrobić, zachęcając ich np. do burzy mózgów i przeznaczając część czasu pracy na pojawienie się nowych pomysłów. Zespół zaangażowany w sesję burzy mózgów stanie się bardziej skuteczny i lepiej opracuje nowe pomysły. Narzędzi pobudzających innowacyjne myślenie pracowników mogą dostarczyć studia MBA.

Bycie lepszym liderem

Większość programów MBA zapewnia coaching biznesowy i szkolenia przywódcze w trakcie trwania studiów, pomagając uczestnikom dowiedzieć się więcej o sobie oraz ich stylach menedżerskich. Taki rozwój czyni ich bardziej skutecznymi liderami w pracy. Istnieje wiele umiejętności przywódczych związanych z MBA takich jak:

  • Komunikacja; niezbędna umiejętność dla osób na stanowiskach kierowniczych, by efektywnie komunikować się z klientami, pracownikami czy przełożonymi.
  • Zaufanie; mając minimalne wykształcenie biznesowe dzięki studiom MBA menedżerowie będą bardziej pewni siebie i swojej wiedzy o świecie biznesu.
  • Myślenie analityczne; ważne jest, aby myśleć analitycznie jako lider, zwłaszcza jeśli chodzi o analizowanie i rozumienie różnych obszarów działalności firmy.
  • Umiejętności rozwiązywania problemów; programy MBA umożliwiają kontynuowanie pracy w pełnym wymiarze godzin podczas nauki, co oznacza, że ??od razu można zastosować wiedzę z klasy od razu w pracy, a także skonfrontować problemy biznesowe i omówić je z innym uczestnikami studiów podczas zajęć w klasie.

Zastosowanie projektów zespołowych lub doradczych w firmie

Projekty doradcze odgrywają kluczową rolę w każdym programie MBA. Oferują one studentom możliwość zapoznania się z branżą, co okazuje się bardzo interesującym i wartościowym ćwiczeniem ich umiejętności zrozumienia otoczenia biznesowego. Rodzaje problemów, na które studenci MBA udzielają konsultacji, obejmują nowe strategie rynkowe, analizę najlepszych praktyk, analizy porównawcze, oceny dywersyfikacji i pełne przeglądy strategiczne. Studenci mogą stosować projekty zespołu w ramach programu MBA do potrzeb własnych firm, rozwiązując główne problemy oraz wyzwania dla swoich pracodawców. Studenci MBA mogą dodać realnej wartości, jednocześnie oszczędzając pracodawcom kosztownych opłat za konsultacje zewnętrzne.

Dostęp do sieci talentów

Studenci MBA mogą spodziewać się rozszerzenia swoich sieci biznesowych za pośrednictwem globalnych doświadczonych wykładowców, a także poprzez międzynarodową społeczność studentów i absolwentów studiów MBA. Sieci absolwentów dają absolwentom (a więc i firmom, w których pracują) podstawę do poszerzenia swojej profesjonalnej sieci na całym świecie. Bycie członkiem sieci absolwentów daje możliwość pokonania wspólnych wyzwań związanych z tworzeniem sieci przez kadrę kierowniczą. Sieci absolwentów zapewniają członkom dostęp do pracowników najlepszych firm, którzy chętnie udzielają pomocy i wskazówek innym absolwentom.

Otwarcie firmy na świat

Globalizacja zrewolucjonizowała dzisiejszy biznes. Jeśli celem menedżera jest odnieść sukces na stanowisku kierowniczym, ważne jest, aby mógł on rozwijać sieć kontaktu przekraczającą granice ojczyzny. Jeśli firma chce stworzyć międzynarodową sieć, musi być w stanie współpracować z globalnymi partnerami, co oznacza, że ?firma i jej menedżerowie muszą nauczyć się przezwyciężać wszelkie możliwe bariery kulturowe, aby odnieść sukces. Dzięki studiom MBA ich uczestnicy stają się ekspertami w międzynarodowym biznesie, co umożliwia im umiędzynarodowienie swoich profili, budowanie globalnych połączeń i poznanie globalnych możliwości, które są potencjalnie atrakcyjne dla ich organizacji.

Podsumowując, przekonanie pracodawcy do zainwestowania w rozwój menedżerów poprzez studia MBA nie zawsze jest łatwym zadaniem. Mimo że większość programów MBA dla kadry kierowniczej nie wymaga formalnego wsparcia ze strony pracodawcy, ważne jest, aby uzyskać jego zgodę, zwłaszcza jeśli chodzi o czas wolny od pracy. Studia MBA zapewnia niekończące się korzyści dla pracodawców, którzy bardzo często nie zdają sobie sprawy, że wspólnie z pracownikami czerpią mnóstwo korzyści z rozwijania umiejętności zarządzania czy przywództwa.

Źródło: topmba.com


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

redaktor MBA Portal

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl