MBA w kryzysie: wzrost liczby studentów i nowe możliwości kredytowania nauki

Kryzys gospodarczy znacząco wpłynął na szkoły oferujące studia MBA. Chociaż  obserwują one wzrost zainteresowania studiami, to okazuje się, że część studentów ma problemy z finansowaniem nauki. Jedna z belgijskich szkół Vlerick Leuven Gent Management School1 postanowiła odwrócić ten trend i wprowadziła system kredytowania dla słuchaczy jej kursów MBA.

Wszyscy świeżo upieczeni studenci uczelni mogą ubiegać się o kredyt w wysokości do dwóch-trzecich kosztów nauki. Maksymalna kwota pożyczki to 16 700 € a odsetki są korzystne i zależą od przewidywanych dochodów i od historii kredytowej studenta. Obecnie średnia roczna stopa procentowa to 6%. Studenci mają 6 miesięcy na rozpoczęcie spłaty a całość pożyczki mają oddać w ciągu 7 lat. Wcześniejsza spłata jest możliwa a oferta dotyczy także studentów spoza Belgii. Pożyczek udziela brytyjska firma Prodigi Finance w oparciu o środki finansowe społeczności skupionej wokół MBA.

Tak system pożyczek komentuje przedstawiciel szkoły:„Już latem 2008 roku zauważyliśmy, że niektórzy studenci mają problemy z opłacaniem swojej nauki. W czerwcu uruchomiliśmy więc program pomocy finansowej, który wraz z kołami absolwentów opracowywaliśmy od lat. – mówi Peter Rafferty – dyrektor ds. rozwoju w Vlerick. Nasz system pożyczek jest innowacyjny, ponieważ przede wszystkim skupiamy się na przyszłości ludzi studiujących MBA. Oczywiście bierzemy pod uwagę historię kredytową słuchaczy, ale nasze wsparcie opieramy głównie na potencjale wspólnych korzyści, które generują studia MBA.”

 

System pożyczek MBA

 

 

System ten jest dla studentów bardziej opłacalny niż kredyt w banku, ale przynosi on także korzyści pożyczkodawcom, którzy w niepewnych czasach mogą ulokować pieniądze w bezpieczny sposób. Specjaliści z Prodigi Finance uważają tę inwestycję za bezpieczną i doradzają ją choćby ze względu na konieczność dywersyfikacji lokowanych środków. Nie bez znaczenie jest też budowanie międzynarodowej społecznościerów skupionej wokół MBA, która umacnia kontakty pomiędzy absolwentami i studentami.

Podobne programy mogą uratować wiele przyszłych karier. Mogą też być impulsem do działania, dla tych, którzy kryzys chcą przeczekać oraz dla tych, którzy zastanawiają się, gdzie na czas kryzysu zainwestować pieniądze.

Więcej informacji na temat Vlerick: www.vlerick.com

1 - Według rankingu Financial Times z 2009 roku studia MBA na Vlerick uzyskały drugie miejsce na świecie pod względem uzyskanego zwrotu z inwestycji i dziewiętnaste w kategorii tempa rozwoju kariery.


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Lidia Janoszka

Lidia Janoszka

Lidia Janoszka z agencji Flamingo Public Relations. Realizuje działania komunikacyjne na Polskę kilku zagranicznych szkół biznesowych, które mają w swej ofercie studia MBA.
Więcej informacji:
flamingopr.pl/
kontakt:
l.janoszka@flamingopr.pl

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl