Krótki przewodnik do szczęścia i sukcesu

Ciężko jest żyć bez osiągnięcia sukcesu zawodowego. Ale jest jeszcze gorzej, gdy się go osiągnęło i jest się nieszczęśliwym.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego jest tak wielu ludzi, którzy pozornie mają wszystko i są nieszczęśliwi? Są szanowani, bogaci, mają własne rodziny, jeżdżą pięknymi samochodami i żyją w atrakcyjnym miejscu. Niestety nic ich nie jest w stanie uszczęśliwić. Ci ludzie popełnili prosty, ale podstawowy błąd strategiczny. Wyciągnęli błędne wnioski z pomysłu, który sam w sobie, jest dobrym pomysłem.

Chociaż mieli rację, że trzeba być w czymś doskonałym, aby osiągnąć sukces zawodowy, popełnili podstawowy błąd zakładając, że osiągając sukces w robieniu czegoś będą szczęśliwymi. Tak niestety nie jest.

Zawsze należy pamiętać o następujących kwestiach:

  1. Są rzeczy, w których jestem dobry i są rzeczy, w których nie jestem mistrzem.
  2. Są rzeczy, które lubię robić i są rzeczy, których nie cierpię robić.

Zatem mamy cztery kombinacje, z których każda prowadzi w innym kierunku . Pierwsze dwie są łatwe do zidentyfikowania i zrozumienia.

Tylko odpowiednia kombinacja podstawowych idei przygotuje cię na sukces zawodowy.

1. Rzeczy które robię źle i nie lubię ich robić.
Jeden z moich najbliższych przyjaciół jest straszne niezorganizowany. Ponadto nie umie planować i często zapomina o szczegółach. Niektórzy z nas mogą zorganizować z łatwością imprezy dla ponad 3000 osób. Mój przyjaciel zapomina nawet zamówić tort na swoje własne urodziny. On po prostu nie lubi organizować rzeczy i w większości przypadków jego próby kończą się katastrofą.

Wniosek: rzeczy, które robię źle i których nie lubię robić prowadzą do frustracji.

2 . Rzeczy, które lubię i dobrze wykonuję.
W wywiadzie, aktor Matt Damon powiedział, że miał tyle zabawy i przyjemności w czasie kręcenia filmu "Tożsamość Bourne'a ", że nie mógł uwierzyć, że mu płacą za to. I zrobił to świetnie. Widzowie byli tak zachwyceni tym filmem, że w sumie powstały trzy kolejne części w następnych w latach.

Wniosek: to, w czym jestem dobry i lubię to robić, to fundament sukcesu mojej kariery.

Jak na razie wyciąganie właściwych wniosków nie było wcale trudne, a kombinacje czynników były też dosyć oczywiste. Pozostałe dwie kombinacje będą szczególnie warte omówienia, gdyż są one często źródłem podstawowych błędów strategicznych.

3 . Rzeczy, w których jestem dobry, ale ich nie lubię.
Mój partner biznesowy jest wyjątkowo utalentowanym sprzedawcą, który z powodzeniem wybudował od podstaw trzy firmy. Pewnego dnia zapytałem go, którą z jego firm lubi najbardziej . " Żadną z nich, mówiąc szczerze", odpowiedział z grymasem. "Nie lubię tego co robię. Wszystkie moje firmy są tylko dla jednego celu: aby za parę lat przestać pracować i zająć się tym, co naprawdę lubię. Ale do tego czasu muszę działać dalej, starając się nie pozwolić frustracji, aby zabrała lepszą część mnie."

Przeważająca liczba osób znajduje się sytuacji, w której robią rzeczy dobrze, ale nie lubią ich robić. Są oni bardzo skuteczni w robieniu rzeczy, których nie kochają i robią je dlatego, że padli ofiarą przynęty takiej jak pieniądze, władza lub status. Jako dzieci, wielu z nich robiło to za co byli najbardziej chwaleni przez rodziców. W czasie studiów, chętnie i pilnie, odtwarzali formułki podawane przez wykładowców. Teraz, ich przełożeni powiedzieli im, co robić. Ci ludzie nigdy nie nauczyli się słuchać swojego wewnętrznego głosu i swoich potrzeb, a co za tym idzie robić rzeczy, które naprawdę lubią. Zazwyczaj mogą one wykonywać taką pracę przez 10 do 15 lat. Ale w okolicach 40-stki doświadczają oni poważnego kryzysu, który objawia się wypaleniem.

Wniosek: robienie tego, w czym jestem dobry, a czego nie lubię robić, prędzej czy później skończy się wypaleniem.

4 . Rzeczy, które robię źle, ale lubię je robić.
Moja przyjaciółka bardzo lubi śpiewać. Jest tylko jeden problem: nie umie śpiewać. Jej jedynym wielbicielem jest jej dziecko, które kiedyś powiedziało: "Faktycznie, twój śpiew nie jest tak zły, mamo". Wszyscy inni uważają, że brzmi to raczej jak duszenie kota. Nawet jej mąż poprosił ją aby była miłosierna dla członków rodziny i przestała śpiewać pod prysznicem.

Opinie o jej talencie wokalnym z jej otoczenia są tak przytłaczająco negatywne, że każdy rozsądny człowiek przestałby śpiewać. Ona jednak mówi: "Nie ma dla mnie znaczenia, co inni mówią. Ja nie dążę do osiągnięcia mistrzostwa operowego. Podoba mi się sposób, w jaki śpiewam i śpiewanie sprawia, że czuję się dobrze. Muszę tylko upewniać się, że nikogo nie ma w okolicy, kiedy to robię".

Wniosek: robienie rzeczy, w których nie jest się dobrym, ale lubi się je robić prowadzi do osobistego szczęścia.

Proste ćwiczenie

Oto proste ćwiczenie, które pomoże Ci osiągnąć sukces prywatny i zawodowy:

1. Zapisz wszystko, co kiedykolwiek zrobiłeś w swoim życiu.

2. Oceń każdą z tych rzeczy w skali od 0 do 10:
a. Jak dobry jestem w jej robieniu?
b. Jak bardzo lubię ją robić?

3. Nanieś wyniki na poniższy wykres, aby uzyskać odpowiedź na to, co zrobić z poszczególnymi rzeczami:
a. Rzeczy, które robisz źle i których nie lubisz robić: usuń ze swojego życia. Organizujesz urodziny, czego nie lubisz i jeśli wszystko inne zawiedzie, zapłacić komuś, by ktoś zrobił to za Ciebie.
b. Rzeczy, które robisz dobrze, i nie lubisz robić: albo usuń je ze swojego życia albo zadaj sobie pytanie, co możesz zrobić, aby robić je z przyjemnością.
c. Rzeczy, które robisz źle, ale lubisz je robić: niech nikt cię nie zniechęca do ich robienia. Jeśli chcesz, możesz pracować nad swoimi umiejętnościami, na przykład poprzez lekcje śpiewu. Ale jeśli nie będziesz nad nimi pracował, to też jest w porządku. Te rzeczy robisz, bo lubisz je robić i przynoszą ci one przyjemność, a nie dlatego, że dążysz do osiągnięcia sukcesu zawodowego, uznania lub chwały.
d. Rzeczy, które robisz dobrze i lubisz je robić: działania w tej ćwiartce są podstawą sukcesu zawodowego. Tak więc, już wiesz, co należy zrobić dla pomyślnego i szczęśliwego życia. Pytanie jest więc, jak i gdzie można korzystać z tych umiejętności, aby osiągnąć swoje cele zawodowe.

 

rys1

 

 

Sukces w karierze zawodowej polega na robieniu tego, co się robi dobrze i z przyjemnością.

Powyższe ćwiczenie powoduje, że wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że poprawa umiejętności w robieniu tego, co się kocha, jest często łatwiejsze niż uczenie się cieszenia się z tego, co się robi dobrze, ale z przymusu. Łatwiej jest się cieszyć z nauki śpiewu, niż przekonać samego siebie do pokochania nudnego chociaż prosperującego biznesu.

Ponadto po wykonaniu takiego ćwiczenia wielu ludzi zdaje sobie sprawę, że istnieje tylko kilka rzeczy, które naprawdę kochają robić w swoim życiu. Niektórzy cofają się w pamięci do czasów dzieciństwa, aby znaleźć rzeczy, które naprawdę lubili robić. Często okazuje się, że ich rodzice lub nauczyciele odradzali im robienie tego, co im się podobało najbardziej, ponieważ nie byli w tym dobrzy. Można więc powiedzieć, że mimo dobrych intencji, dorośli w pewien sposób uniemożliwili im osiągnięcie osobistego szczęścia w życiu.

Jeśli chcesz być szczęśliwy i osiągnąć sukces zawodowy, musisz mieć odwagę i determinację, aby przestać robić rzeczy, które przynoszą dużo pieniędzy czy chwały, a nie są przyjemne. Trzeba zacząć robić tylko te rzeczy, które się naprawdę kocha, bo to sprawi, że twój sukces będzie naprawdę znaczący.

Dr Conrad Pramböck

Dr Conrad Pramböck

Head of Compensation Consulting
Pedersen & Partners

cp@conradpramboeck.com
www.conradpramboeck.com

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl