Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem w 2014 roku

  • 16 września 2015
  • Kategoria: Badania
  • Komentarze: 0

Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku.

Informacje o badaniu: 125624 uczestników, 62,3% osób ma nie więcej niż 35 lat, 67% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 72.2% ma wykształcenie wyższe, 69,4% zajmuje stanowiska specjalistyczne lub kierownicze, 45,1% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach.

Partnerzy badania: interia.pl, regiopraca.pl, wp.pl, gazeta.pl

Wyniki ogólne

Od kilku lat pojawiają się w mediach informacje o tym, że nie warto się uczyć bo wykształcenie nie wpływa na nasze zarobki. Czy tak jest naprawdę? Czy faktycznie osoby z wyższym wykształceniem zarabiają podobnie jak osoby z wykształceniem średnim czy zawodowym?

Jeżeli przestaniemy wierzyć obiegowym opiniom i odwołamy się do faktów to sprawa jest oczywista. Wykształcenie w zdecydowanym stopniu podnosi naszą wartość na rynku pracy. Przykładem są poniższe wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2014 roku.

Dane zawarte w tabeli 1 jednoznacznie wskazują, że osoby z wykształceniem wyższym magisterskim (5 750 PLN) zarabiają 2,4 więcej od osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (2 400 PLN). Znacznie więcej zarabiają również osoby z wykształceniem niepełnym wyższym (4 000 PLN) czy wyższym zawodowy (3 900 PLN).

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite osób z różnym wykształceniem  w 2014 roku (brutto w PLN)

Wynagrodzenia osób po studiach licencjackich

Rozważania o wartości wykształcenia warto uzupełnić bardziej szczegółowymi danymi pokazującymi jakie płace otrzymują osoby po ukończeniu różnych kierunków studiów licencjackich czy magisterskich.

W tabeli 2 zestawiono wynagrodzenia absolwentów studiów licencjackich. Wyraźnie widać, że ich wynagrodzenie uzależnione jest od kierunku który ukończyli. Zdecydowanie najwyższe płace otrzymują absolwenci informatyki (4 928 PLN), nauk technicznych (4 025 PLN) i ekonomii (3 800 PLN). Na końcu zestawienia znaleźli się absolwenci kierunków pedagogicznych (2 775 PLN) oraz związanych ze sportem i rehabilitacją (2 600 PLN). Dane z tabeli pokazują również, że w zawodach poszukiwanych przez pracodawców zarobki są zdecydowanie wyższe niż w mało popularnych zawodach.

Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite  osób z ukończonymi studiami licencjackimi (brutto w PLN)

Wynagrodzenia osób po studiach magisterskich

Jeżeli porównamy dane z tabeli 2 i 3 okaże się, że osoby z ukończonymi studiami magisterskimi zarabiają około 15% więcej niż osoby z ukończonym licencjatem. W przypadku poszukiwanych na rynku specjalności różnice te rosną nawet do 42%.

Tabela 3. Wynagrodzenia całkowite  osób z ukończonymi studiami magisterskimi (brutto w PLN)

Wynagrodzenia osób po studiach magisterskich inżynierskich

Żyjemy w czasach rozwoju nowoczesnych technologii i rynek pracy premiuje specjalistów w tym zakresie wyższymi płacami. Porównując dane zawarte w tabelach 3 i 4 wyraźnie zobaczymy, że absolwenci uczelni technicznych otrzymują wyższe wynagrodzenia niż innych. Przykładowo informatycy z tytułem magistra inżyniera (7 500 PLN) zarabiają o 7% więcej od tych posiadających tylko tytuł magistra (7 000 PLN). Podobnie jest nawet w przypadku kierunków humanistycznych. Z porównania danych w tabeli 3 i 4 wynika, że osoby które ukończyły kierunki pedagogiczne na uczelniach technicznych (3 540 PLN) zarabiają o 10,1% więcej niż absolwenci tego samego kierunku na uczelniach humanistycznych (3 200 PLN).

Tabela 4. Wynagrodzenia całkowite  osób z ukończonymi studiami magisterskimi inżynierskimi (brutto w PLN)

Więcej na temat korzyści płynących z edukacji znajdą Państwo a w artykule poświęconym wartości wykształcenia dodatkowego (studia podyplomowe, doktorat, MBA).

Kazimierz Sedlak

wynagrodzenia.pl

Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:

wynagrodzenie całkowite - miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne.

mediana - wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 2 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 2 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne.

górny kwartyl - wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 4 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 4 500 PLN

dolny kwartyl - wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Kazimierz Sedlak

Kazimierz Sedlak

wynagrodzenia.pl

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl