Sandra Bichl

Sandra Bichl

Czym dokładnie zajmuje się Twoja firma?

Jesteśmy butikową firmą doradztwa kariery, która wspiera swoich klientów – doświadczonych managerów – w szukaniu pracy. 46% naszych klientów skończyło studia MBA w Polsce lub za granicą.

Jakie cechy wyróżniają absolwentów MBA?

Podzieliłabym absolwentów studiów MBA na następujące grupy:

a) absolwenci, którzy dopiero skończyli studia. Po wysiłku, który musieli włożyć, aby połączyć pracę z nauką, i bardzo często z życiem rodzinnym, są niezwykle dumni ze swojego osiągnięcia. I jest to oczywiście powód do dumy – niemniej jednak ta grupa wpada w lekką arogancję i na rynku pracy cechuje się postawą „mam MBA, zatrudnij mnie”.

b) absolwenci, którzy od początku wiedzą, że nie warto się zachowywać jak ww. grupa lub tacy, którzy już zdążyli się zorientować, że MBA nie otwiera wszystkich drzwi.

Jak oceniasz studia MBA w świetle kontaktów z absolwentami MBA w swojej pracy zawodowej?

Im później manager w swojej karierze zawodowej kończy studia MBA, tym bardziej potrafi faktycznie z nich korzystać, ponieważ zazwyczaj jest wtedy już na tak odpowiedzialnym stanowisku, że może na bieżąco pewne rzeczy testować.

Są to na pewno bardzo cenne studia, ale po prostu nie wszyscy są w stanie w pełni z nich skorzystać.

Czy dostrzegasz różnicę pomiędzy absolwentem MBA, który ukończył studia w Polsce a absolwentem zagranicznych studiów MBA?

Chciałabym tutaj uniknąć stereotypowania. Jedna obserwacja, którą mogę się tutaj ostrożnie podzielić, jest taka: im droższe studia MBA, tym większa skromność absolwentów.

Na ile dyplom MBA jest atutem w przypadku osoby ubiegającej się o stanowisko wyższego szczebla?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli mają go np. młodzi managerowi przed 30-tką, to może on wręcz przeszkadzać. Z drugiej strony jest garstka organizacji, która wymaga MBA od swojej kadry zarządzającej. To pytanie powinno się rozważać „case by case”, w zależności od ścieżki kariery, którą wybrał / zaprojektował dla siebie dany manager.

Czy dyplom rzeczywiście jest przepustką do wyższych szczebli kariery?

Nie. 10 lat temu można było jeszcze powiedzieć „skończyłeś studia MBA, możesz się ubiegać o lepszą pracę i zarabiać 5-10k PLN więcej”. Te czasy już się skończyły. Pracownik jest odpowiedzialny za własny rozwój, co z resztą widać przy zwiększającym się odsetku managerów, którzy samodzielnie płacą za studia MBA, jak np. na WU Executive Academy.

Na czym polega przewaga osoby posiadającej dyplom MBA nad pracownikami, którzy tych studiów nie odbyli?

W skrócie: na pewno mają większe rozumienie biznesu w tzw. ujęciu „big picture”.

Studia MBA są dosyć drogie, czy warto w ten sposób inwestować w siebie?

Tak, jeżeli jest to świadoma decyzja w celu własnego rozwoju czy też rozbudowywania sieci kontaktów.

Czy w przypadku pozostałych 54% klientów doradzacie studia MBA jako sposób na poprawę swojej pozycji na rynku pracy lub rozwój kariery?

Odpowiedź brzmi jak wyżej: tak, jeżeli jest to świadoma decyzja w celu własnego rozwoju czy też rozbudowywania sieci kontaktów. Oczywiście też regularnie pytamy naszych klientów o ich MBA i o to, czy warto było je robić. Zdecydowana większość mówi, że tak – zwłaszcza, jeżeli byli na stanowiskach, na których mogli nowo zdobytą wiedzę wykorzystywać. Prędzej czy później MBA przynosi im efekty w postaci awansu lub lepszej pracy, ponieważ Ci managerowie są lepszymi, biznesowo dojrzalszymi managerami. Ale dla równowagi należy też wspomnieć o tych, którzy nie byli zadowoleni, albo popełnili błąd w doborze uczelni lub specjalizacji.

Jakich wskazówek mogłabyś udzielić osobom zastanawiającym się nad podjęciem studiów MBA?

Zadałabym następujące pytania weryfikujące: po co Ci studia MBA oraz co chcesz dzięki nim osiągnąć? Czy będziesz w stanie wykorzystać teorię w praktyce? Czy może lepiej będzie, jeżeli poczekasz z tym jeszcze kilka lat? W którym kierunku chciałbyś średnio i długo-terminowo rozwijać swoją karierę? Pod tym kątem należy szukać specjalizacji. Dam przykład jednego z naszych klientów, który zarządza regionem CEE. Pomimo bardzo dobrych programów na uczelniach Europy Środkowo-Wschodniej, zdecydował się na studia MBA realizowane w Chinach, USA i Zachodniej Europie – nie dlatego, że chciał tam znaleźć pracę, lecz po to, aby zobaczyć, jakie rozwiązania wykorzystywane są poza własnym regionem.

Nie warto robić studiów MBA "dla samego dyplomu" lub po to, aby móc się nimi jedynie pochwalić. Można do tego podejść bardziej analitycznie i zastanowić się: "za 5-7 lat chcę być na stanowisku X, więc w jakich obszarach powinienem się rozwinąć, aby być bardziej atrakcyjnym kandydatem?" Czasami wystarczy pójść na dobre studia podyplomowe w wybranej specjalizacji albo ukończyć specjalistyczny kurs.

Dziękuję za rozmowę

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl