Rozmowa z Dawidem Dwernickim - absolwentem MBA CEE Viadrina

Rozmowa z Dawidem Dwernickim - absolwentem MBA CEE Viadrina

Który program MBA Pan skończył i kiedy?

Ukończyłem program MBA na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (Niemcy), ze specjalizacją "Zarządzanie w Europie Środkowej i Wschodniej".
Swoje studia rozpoczęłem w marcu 2009, natomiast ukończyłem jako pierwszy student tego rocznika we wrześniu 2010 roku.

Co skłoniło Pana do podjęcia studiów MBA?

Myślę, że tak naprawdę kilka czynników. Po pierwsze studia MBA podejmują w swoich założeniach wiele obszarów z szeroko rozumianego biznesu.
To konieczne by manager był w stanie rozumieć procesy zachodzące w całym przedsiębiorstwie, nie tylko w obszarze, za który odpowiada.
Poza tym, nie ukrywam, że studia MBA kojarzyłem zawsze z pewnym prestiżem, choć jednocześnie z ciężką pracą, która później powinna zaowocować w karierze.
Dodatkowym czynnikiem była chęć sprawdzenia czym różnią się studia MBA, od standardowych studiów magisterskich, nakierunkowanych również na biznes.
Okazało się, że studia MBA to znacznie coś więcej, krótko mówiąc pełen profesjonalizm, znakomici wykładowcy, międzynarodowe otoczenie i czasami również zabawa.

Co było dla Pana podstawą do wyboru tego, a nie innego programu (prestiż programu, cena, czyjaś rekomendacja, kadra profesorska)?

To bardzo ważny wybór z punktu widzenia studenta. Na rynku funkcjonuje wiele programów MBA. Konkretny wybór powinien być dokonany w pełni świadomie.
W moim przypadku zdecydowała unikalna specjalizacja koncentrująca się w obszarze zarządzania w Europie Środkowej i Wschodniej. Dokładnie ten sam region interesował mnie z punktu widzenia wykonywanych obowiązków z odpowiedzialnością za zakupy opakowań w Grupie Bongrain (w Polsce to "Mleczarnia Turek" z lokalizacją w Warszawie, Turku oraz Głubczycach oraz dodatkowo fabryka w Pasłęku). Poza tym inne główne atuty tego programu to:

  1. Jeden z najbardziej międzynarodowych programów w Europie, a już z pewnością w Europie Środkowej i Wschodniej. Mój rocznik był reprezentowany przez studentów z 7 krajów Europy. Jest to więc program, który daje gwarancję studiowania w międzynarodowym gronie. To według mnie bardzo ważny punkt, szczególnie w obszarze studiów MBA
  2. Znakomita międzynarodowa kadra wykładowców uniwersyteckich, jak również  top managerów dużych firm międzynarodowych. Świetne połączenie teorii z praktyką na najwyższym poziomie
  3. Zajęcia odbywają się w systemie "part time", co w praktyce oznacza tygodniowe zjazdy co mniej więcej 6 tygodni. Pozwala to znakomite zgłębienie wszystkich zagadnień. To duży plus względem innych programów i przykładowo nauki podczas weekendów.
  4. Wykłady w 100% w języku angielskim, system pracy i ocen jak w systemie niemieckim
  5. Zajęcia odbywają się w bardzo nowoczesnym budynku Collegium Polonicum w Słubicach, mieście granicznym ze wspomnianym wcześniej Frankfurcie nad Odrą.

Oprócz tak licznych zalet programu, który ukończyłem warto wspomnieć o możliwościach ubiegania się o stypendium. Dodam, że osobiście udało mi się je zdobyć wygrywając konkurs w temacie najmłodszych gospodarek w Unii Europejskiej, tj. Bułgarii oraz Rumunii.

Z jakich żródeł informacji korzystał Pan w czasie swoich poszukiwań programu MBA?

W zdecydowanie większości przypadków był to początkowo internet oraz strony internetowe różnych programów MBA. Dopiero potem przekonałem się o zaletach osobistego kontaktu z uczelnią.

Jak Pan dziś myśli - czym należy się kierować, by wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie program MBA?

Zdecydowanie kluczowym zagadnieniem jest jakość programu i samego nauczania. Na rynku jak już wspomniałem wcześniej mamy do wyboru wiele programów.
Nie wszystkie są w stanie sprostać wysokim standardom postawionym dla tak kluczowych studiów. Sam dyplom MBA to nie wszystko.
Ważne jest by absolwent studiów MBA był należycie przygotowany do całej ścieżki kariery. Dobry program do tego przygotowuje.
Dodam, że naprawdę opłaca się wydać nieco więcej pieniędzy na wysokiej jakości studia MBA.
To co ważne, jestem raczej sceptycznie nastawiony na różnego rodzaju rankingi MBA. Rekomendowałbym raczej samodzielny kontakt z programem MBA.
Przykładem może być tzw. "Open day" organizowany przez Europejski Uniwersytet Viadrina. Wtedy potencjalny student ma możliwość dołączyć jako obserwator zajęć MBA "na żywo".
To naprawdę znakomicie pomaga by zdecydować się na wybór konkretnego programu.

Czy studia spełniły Pana oczekiwania? Co Panu dały?

Zdecydowanie tak, poziom studiów był w pełni zadawalający pod każdym względem. Ciężko byłoby znaleźć tzw. "brakujące ogniwo".
Studia pozwoliły mi przede wszystkim poznać obszary biznesu, z którymi do tej pory miałem jedynie ograniczony kontakt. Poza tym, znakomicie przygotowały mnie do aspektu zarządzania w całym obszarze Europy Środkowej i Wschodniej.

Jak ocenia Pan swoje studia w kategoriach inwestycji?

Tak, całkowicie się zgadzam, że studia MBA potraktowałem jako inwestycję. Już jako absolwent mogę potwierdzić, że ukończenie tego typu studiów przynosi konkretne efekty.

Jak dyplom MBA wpłynął na Pana karierę zawodową? Czy odczuł Pan, że znacznie wzosła Pana pozycja na rynku pracy?

W moim wypadku dyplom ukończenia studiów MBA zbiegł się razem z promocją na stanowisko "Packaging Purchasing Manager'a" w  Grupie Bongrain z odpowiedzialnością za strategiczne aspekty zakupowe opakowań w kilkunastu fabrykach w Europie Środkowej i Wschodniej. Oczywiście ogólnie dyplom MBA daje znacznie korzystniejszą pozycję na rynku pracy. Co do tego jestem przekonany.

Jakich wskazówek mógłby Pan udzielić potencjalnym kandydatom na studia MBA?

Cześć z nich już przekazałem w poprzednich wypowiedziach. Jako kolejny punkt dodam, że zdecydowanie warto się zainteresować studiami MBA posiadając kilkuletnie doświadczenie managerskie.
Chciałbym jednocześnie nadmienić, że rozpoczęłem również współpracę z programem MBA Europejskiego Uniwerystetu Viadrina jako tzw "Regional Representative" . Będę więc promował ten program wśród nowych potencjalnych studentów. Wszystkich potencjalnych kandydatów zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurem MBA Europejskiego Uniwersytetu Viadrina:  mba@mba-cee.com. Serdecznie zapraszamy!

Dziękuję za rozmowę.

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl