Wojciech Kalejta

Wojciech Kalejta

Który program MBA Pan skończył i kiedy?

Skończyłem program MBA w WSB w Gdańsku w roku 2016.

Co skłoniło Pana do podjęcia studiów MBA?

Z jednej strony, po skończonych dawno temu studiach ekonomicznych oraz 15 latach praktyki biznesowej, postanowiłem przypomnieć sobie wiedzę z okresu studiów, uaktualnić ją, bo powstały przecież przez te lata nowe rozwiązania oraz zgłębić nowe obszary, których nie poznałem na studiach, zwłaszcza tzw. „miękkie”. Z drugiej strony, dyplom studiów MBA to potwierdzenie wiedzy menedżerskiej i możliwość poszerzenia możliwości rozwoju zawodowego.

Czy wybór programu MBA był trudną decyzją?

Myślę, że nie była to trudna decyzja, ponieważ nosiłem się z nią kilka lat. Była to dla mnie naturalna ścieżka rozwoju.

Czy studia spełniły Pana oczekiwania? Co Panu dały?

Myślę, że nie zawiodłem się. Przez dwa lata studiowania poznałem wiele nowych dziedzin, o których nie uczyłem się w czasie studiów kilkanaście lat temu. Podsumowałem i ugruntowałem wiedzę ekonomiczną skonfrontowaną z praktyką biznesu. Poznałem też fantastycznych ludzi w grupie i wykładowców, z którymi ciągle mamy kontakt. Dyplom MBA z pewnością dał mi też pewność siebie, jeżeli chodzi o moje miejsce na rynku pracy.

Jak ocenia Pan ukończone studia MBA w kategorii inwestycji?

Myślę, że było warto. Uważam, że każdy absolwent studiów ekonomicznych powinien wiedzieć, że po kilku, kilkunastu latach praktyki zawodowej kolejnym szczeblem rozwoju powinny być właśnie studia MBA. Dyplom takich studiów z pewnością w większości przypadków rozpoczyna nowy rozdział w drodze zawodowej absolwenta.

Czy ukończenie studiów MBA wpłynęło na rozwój Pana kariery zawodowej? (awans, zmiana pracodawcy, zmiana obszaru działania)

Już w czasie studiów MBA zmieniłem firmę i stanowisko. Pozostałem w branży odzieżowej, ale bardzo rozszerzył mi się zakres odpowiedzialności. Myślę, że oprócz doświadczenia zawodowego studiowanie w programie MBA też przyczyniło się do decyzji przyszłego pracodawcy.

Jak ocenia Pan studia MBA po względem rozwoju sieci kontaktów poznawania nowych ludzi?

Jak wspomniałem wcześniej, poznanie ludzi z różnych branż i z różnym doświadczeniem jest nie do przecenienia. Zarówno w czasie studiów, jak i po ich zakończeniu możliwość kontaktu i ewentualnego wsparcia w różnych obszarach życia zawodowego jest dużym plusem studiów MBA.

Jakich wskazówek mógłby Pan udzielić potencjalnym kandydatom na studia MBA?

Myślę, że najważniejszą wskazówką powinno być to, żeby kandydat odpowiedział sobie na pytanie, czy naprawdę chce się rozwijać i czy będzie zaangażowany w naukę czy nie.  Pójście na studia z ciekawości, na próbę  lub jako nieoczekiwany prezent od pracodawcy według mnie nie ma sensu. Te dwa lata ciężkiej pracy w programie MBA będą przyjemnością i będą efektywne tylko wtedy, jeżeli kandydat samodzielnie zda siebie sprawę, że potrzebuje tych studiów.

Dziękuję za rozmowę

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl